4 Witaminy, Które Są Ważne Dla Matek Karmiących Piersią Do Spełnienia

Posted on

W okresie karmienia piersią musisz upewnić się, że produkcja mleka jest zawsze wystarczająca, aby zaspokoić codzienne potrzeby Twojego dziecka. Dlatego ważne jest, aby zaspokoić codzienne potrzeby żywieniowe matek karmiących, które są nie tylko ważne dla Ciebie, ale także dla wzrostu i rozwoju dziecka. Od różnorodnego spożycia składników odżywczych, witamin do jednej listy, której nie należy przegapić dla matek karmiących.

Sprawdźmy zatem, jakie rodzaje witamin są niezbędne do karmienia piersią w tej recenzji! Jakie witaminy są potrzebne matkom karmiącym?

Mleko matki jest najlepszym pożywieniem dla niemowląt w wieku 6 miesięcy, czyli ekskluzywnym karmieniem piersią . Na tej podstawie zaleca się matkom karmiącym piersią, aby produkcja ASI pozostała doskonała podczas karmienia piersią.

Codzienne spożywanie składników odżywczych z różnych źródeł żywności i napojów jest jednym z głównych sposobów wspierania zdrowia matki przy jednoczesnym utrzymaniu produkcji mleka.

Nie tylko z makroelementów, takich jak węglowodany, białka i tłuszcze, ale także nie powinieneś przegapić mikroelementów, w tym witamin. Cóż, aby zapewnić, że dzienne potrzeby matek karmiących nie brakuje, następujące rodzaje witamin, które musisz zaspokoić co najmniej:

1. Witamina C.

Witamina C należy do grupy witamin rozpuszczalnych w wodzie, które są szeroko zawarte w różnych warzywach i owocach . W przypadku matek karmiących zapotrzebowanie na witaminę C w organizmie wzrasta o około 25 miligramów (mg) w stosunku do jej początkowych wymagań.

Zgodnie ze wskaźnikiem adekwatności żywienia (RDA) indonezyjskiego Ministerstwa Zdrowia, zapotrzebowanie na witaminę C dla kobiet w wieku rozrodczym w wieku 20-35 lat wynosi 75 mg.

Tak więc, jeśli jesteś w wieku 20-35 lat i karmisz piersią, twoje całkowite dzienne zapotrzebowanie na witaminę C wyniesie 100 mg. Ta identyczna witamina zawarta w owocach cytrusowych jest przeciwutleniaczem jako ochrona organizmu przed atakiem wolnych rodników.

Poza tym witamina C może również przyspieszyć proces gojenia się ran i wchłaniania żelaza. Co więcej, ponieważ organizm nie jest w stanie wyprodukować samej witaminy C, więc w dużym stopniu zależy ona od dziennego spożycia.

Matki karmiące mogą zaspokoić codzienne zapotrzebowanie na witaminę C dla siebie i swoich dzieci, od kiwi, pomidorów, guawy, papai, truskawek po paprykę. Jeśli spożycie witaminy C dla matek karmiących jest zbyt duże, nerki mają za zadanie filtrowanie, aby nadmiar został usunięty przez organizm.

2. Witamina B12

Podobnie jak witamina C, witamina B12 jest również klasyfikowana jako witamina rozpuszczalna w wodzie. Odpowiednie spożycie witaminy B12 w ciele matki zostanie następnie dostarczone w celu zaspokojenia potrzeb organizmu dziecka poprzez mleko matki.

Niemowlęta, które karmią piersią od matek, które otrzymują dobre spożycie witaminy B12, otrzymują wystarczającą ilość witaminy B12.

I odwrotnie, matki, które nie przyjmują witaminy B12 podczas karmienia piersią, z pewnością narażają swoje dzieci na ryzyko braku wystarczającej ilości witaminy B12.

Ważne jest nie tylko dla matek karmiących, ale także dla niemowląt witamina B12. Wynika to z faktu, że witamina B12 jest w stanie wspierać rozwój mózgu i wytwarzanie czerwonych krwinek u niemowląt.

Cytując w Centrach Kontroli i Zapobiegania Chorób ( CDC ), niedobór witaminy B12 u niemowląt przez długi czas grozi trwałym uszkodzeniem mózgu.

Dlatego na podstawie RDA w 2013 r. Zaleca się matkom karmiącym piersią w wieku 20–35 lat dostarczenie około 2,8 mikrograma (mcg) dziennego zapotrzebowania na witaminę B12. Źródła witaminy B12 dla matek karmiących można uzyskać z produktów mlecznych, mięsa, ryb, jaj i tak dalej.

3. Witamina D.

Witamina D to grupa witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, które różnią się od witamin z grupy B i witaminy C. Odpowiednie spożycie witaminy D u matek karmiących może pomóc w utrzymaniu zdrowego rozwoju kości u niemowląt.

Ponieważ dziecko jest narażone na krzywicę lub jest również nazywane krzywicą lub riketsją . Krzywka jest zaburzeniem kości, które jest spowodowane brakiem witaminy D w organizmie.

Oprócz witaminy D, inne składniki odżywcze, które nie są wystarczająco dobre, powodują krzywicę, a mianowicie fosforan i wapń . Wszystkie te składniki odżywcze są potrzebne, aby kości dziecka mogły stać się zdrowsze i silniejsze.
Jeśli brakuje tych składników odżywczych, kości mogą stać się kruche, słabe, upośledzone, aby mieć nieprawidłowy kształt. W rzeczywistości niedobór witaminy D u niemowląt karmiących piersią występuje bardzo rzadko.

Jednak nigdy nie boli próbowanie zaspokojenia codziennych potrzeb witaminy D z różnych źródeł żywności. Aby nie dopuścić do niedoboru, według AKG w 2013 r. Matkom karmiącym w wieku 20-35 lat zaleca się spożywanie aż 15 mcg witaminy D.

Kwota ta jest w rzeczywistości taka sama jak w przypadku innych kobiet w wieku rozrodczym, które nie karmią piersią. Ponadto możesz również zaspokoić zapotrzebowanie organizmu i witaminy D, regularnie opalając się na słońcu.

Podczas gdy z codziennych źródeł żywności, matki mogą rozmnażać ryby, żółtka jaj, wątrobę wołową, grzyby, mleko i inne, aby zaspokoić spożycie witaminy D.

4. Witamina A

Wciąż taka sama jak witamina D, witamina A jest również jednym rodzajem witaminy, którą można łatwo rozpuścić w tłuszczu. Jak zapewne już wiesz, witamina A odgrywa ważną rolę w utrzymaniu zdrowia oczu.

Ale to nie wszystko, spożycie witaminy A może również utrzymać układ odpornościowy, a nawet wspierać zdrowie kości matek karmiących piersią i ich dzieci.

Według Światowej Organizacji Zdrowia ( WHO ) brak witaminy A u dzieci może zwiększać ryzyko chorób zakaźnych, w tym odry i biegunki. Dlatego spożycie witaminy A dla matek karmiących powinno być zawsze odpowiednio zaspokajane, aby można było je podawać niemowlętom przez mleko matki.

Spożycie pokarmu przez matkę podczas laktacji może być uważane za ważny wyznacznik, zarówno dla zdrowia ciała matki, jak i jej dziecka. Dzienne zapotrzebowanie na witaminę A dla matek karmiących w wieku 20-35 lat wynosi co najmniej około 850 mcg.

Zgodnie z RDA indonezyjskiego Ministerstwa Zdrowia kobiety w wieku rozrodczym w wieku 20–35 lat potrzebują 500 mikrogramów witaminy A. Zapotrzebowanie to wzrasta o 350 mikrogramów podczas karmienia piersią. Tak więc całkowita potrzeba to 850 mcg witaminy A.

Matki karmiące mogą uzyskać źródło witaminy A ze źródeł żywności pochodzenia zwierzęcego i roślinnego, takich jak wątroba wołowa, ser, szpinak, marchew i tak dalej.

Disclaimer: We respect the intellectual property rights of others and you can find the original link to every image in this page by clicking the image through, which will take you to its original source. However, if you have ownership to any of the media shown in this page and would like us to take it down, please notify us here by mentioning the URL containing your image and we will take it down in maximum 48 hours upon receipt. You can check more on our DMCA policy here