5 Porad Dotyczących Zaspokojenia Potrzeb Żywieniowych Dzieci Z Porażeniem Mózgowym

Posted on

Jedną z przeszkód, na jakie napotykają dzieci z porażeniem mózgowym, jest trudność zaspokojenia potrzeb żywieniowych. Powodem jest to, że choroba ta ogranicza zdolności motoryczne, dzięki czemu dzieci nie są w stanie poruszać się niezależnie. Rodzice muszą odgrywać aktywną rolę, aby choroba ta nie uniemożliwiała dziecku zaspokojenia jego potrzeb żywieniowych.

Wskazówki dotyczące zaspokojenia potrzeb żywieniowych dzieci z porażeniem mózgowym

Uruchomienie Irish Nutrition & Dietetic Institute , dzieci z porażeniem mózgowym są bardziej narażone na niedożywienie. Przyczyną może być niezdolność do samodzielnego jedzenia, zaburzenia podczas żucia i połykania, do postaci żywności, którą należy zmodyfikować.

Jednak rodzice mogą pracować, aby zaspokoić potrzeby żywieniowe dzieci z porażeniem mózgowym na następujące sposoby:

1. Modyfikacja kształtu jedzenia i porcje jedzenia dzieci

Czasami konieczna jest modyfikacja kształtu i porcji jedzenia, aby dzieci mogły jeść więcej. Może być konieczne posiekanie i udoskonalenie jedzenia lub dodanie bulionu, mleka i sosu, aby dzieci mogły łatwiej jeść.

Jeśli twoje dziecko jest dość trudne do jedzenia, spróbuj podzielić główny posiłek, który był trzy razy dziennie, na 5-6 razy mniejszymi porcjami. Kiedy dziecko je, pozwól mu powoli żuć napoje, aby pomóc mu przełykać.

2. W razie potrzeby podaj jedzenie przez rurkę

Niektóre dzieci z porażeniem mózgowym nie mogą prawidłowo żuć i przełykać, co utrudnia rodzicom zaspokojenie ich potrzeb żywieniowych. Dzieci są również narażone na zadławienie, więc jedynym sposobem jest podawanie pokarmu przez rurkę.

Karmienie przez zgłębnik odbywa się również wtedy, gdy dziecko może jeść tylko niewielkie ilości. W ten sposób rodzice mogą optymalnie zaspokoić potrzeby żywieniowe dzieci z porażeniem mózgowym . Ryzyko wystąpienia działań niepożądanych jest jeszcze mniejsze.

3. Podaj spożycie suplementu

Bariery żywnościowe doświadczane przez dzieci z porażeniem mózgowym często uniemożliwiają im uzyskanie wszystkich potrzebnych składników odżywczych. Dlatego lekarze i dietetycy w końcu dostarczają suplementy zawierające witaminy , minerały, białko lub kalorie.

Chociaż jest skuteczna w zaspokajaniu potrzeb żywieniowych dzieci z porażeniem mózgowym , suplementację należy przeprowadzać zgodnie z zaleceniami lekarzy i dietetyków. Jest tak, ponieważ dawkowanie i forma potrzebnych suplementów jest różna dla każdego dziecka.

4. Dostosuj spożycie jedzenia do stanu dziecka

Każde dziecko z porażeniem mózgowym ma różne warunki zdrowotne, dlatego ich potrzeby żywieniowe są również inne. Na przykład dziecko, które ma gęste mięśnie i lubi się poruszać, wymaga więcej kalorii niż dziecko słabo umięśnione.

Niektóre dzieci mogą mieć problemy z zaparciami, więc muszą spożywać więcej błonnika. W innych przypadkach są również dzieci, które muszą uzyskać więcej wapnia, witaminy D i fosforu z powodu niskiej gęstości kości.

5. Prowadź dziennik żywienia dzieci

Aby zaspokoić potrzeby żywieniowe dzieci z porażeniem mózgowym , musisz monitorować, co spożywają. Dlatego zaleca się, aby rodzice sporządzili dziennik żywienia, który zawiera główne spożycie żywności, przekąski i napoje dziennie.

Dziennik żywieniowy pomoże lekarzom i dietetykom rozpoznać wzorce żywieniowe dzieci. W ten sposób mogą określić rodzaj diety, która jest odpowiednia dla twojego dziecka. Możesz również skonsultować się, jeśli dziecko nie chce jeść niektórych składników żywności.

Zaspokojenie potrzeb żywieniowych dzieci cierpiących na porażenie mózgowe stanowi wyzwanie dla rodziców. Kluczem jest rozpoznanie stanu zdrowia dzieci i monitorowanie ich spożycia, abyś mógł zrozumieć ich dietę każdego dnia.

Upewnij się, że rutynowo przyprowadzasz dziecko do lekarza, aby zobaczyć jego postępy. Jeśli w dalszym ciągu traci wagę lub nie otrzymuje potrzebnych składników odżywczych, Twoje dziecko może wymagać przejścia na inną dietę.

Disclaimer: We respect the intellectual property rights of others and you can find the original link to every image in this page by clicking the image through, which will take you to its original source. However, if you have ownership to any of the media shown in this page and would like us to take it down, please notify us here by mentioning the URL containing your image and we will take it down in maximum 48 hours upon receipt. You can check more on our DMCA policy here