Wskazówki Dotyczące Gotowania Warzyw, Aby Pozostać Pożywne

Posted on

Warzywa stały składnik pokarmów , które zawierają dużo witamin. Dla większości z tych warzyw przetworzonych do pewnego rodzaju kuchni , ale tam są również jeść warzywa w stanie surowego . Jedzenie warzyw jest rutynowa puszka pomaga w utrzymaniu zdrowia organizmu .

Aby sprostać odżywienie organizmu , warzywa powinny być gotowane przez procesowego prawa . Jeśli nie , zawartość witamin w warzywach zostanie utracona . I podoba dowolny sposób na gotowanie warzyw , które pozostają pożywne ? Tutaj „s wskazówki na temat gotowania warzyw , które pozostają pożywne .

Przemyć z wodą Przepływający

Przed gotowaniem , nie jest to dobry pomysł, aby wypłukać warzywa pierwszą zaliczkę . Mycie warzyw korzystają z wody oczyścić z drenażu , mają na celu oczyścić resztkowego pestycyd , który przywiązuje do warzyw . Oprócz tych mycia warzyw również czyszczenia zanieczyszczenia , które znajduje się na warzywa , w celu uniknięcia od bakterii i zarazków .

Pokrój warzywa o dużym rozmiarze

Gdy zamiar gotować warzywo , byłoby dobrym pomysłem do cięcia warzyw o wielkości dużego . To jest skierowany , tak że zawartość witamin w warzywach nie są marnowane zbyt dużo . Jeśli chcesz rozmiar warzyw , które jest mniejsze Przyjaciele Fimela mogą być cięte po warzywa rozgotowane .

Podczas gotowania zwróć uwagę na czas i temperaturę

Zwróć uwagę na temperaturę i czas są używane podczas gotowania . Nie gotować warzywa zbyt długo, by za pomocą temperatury wysoko . Jeżeli warzyw w kuchni przy użyciu temperatury , który jest wysoki w tym czasie były dość długo, pozwalając witamin, które istnieją w warzywach jest stracone .

Użyj metod gotowania na parze , pieczenia i gotowania

Parze mogą zachować witaminy, które istnieją w warzywach utrzymują się znacznie od tej wykorzystaniem metod gotowania więcej . Grillowanie , metody gotowania warzyw z drogi w pieczeni może być w wykonane przy użyciu kuchenki, wymieszać warzywa z odrobiną oleju , gotować aż do zmiany koloru , nie dostać zbyt zwiędła tak, że witaminy są nie stracił .

Metoda Zagotować , również może być zrobione , obsadzenie w warzywach , gdy woda jest już wrzącą aby uzyskać smak chrupiące z warzywami takimi .

Unikać nagrzewania warzywa Powtórzenia Times

Unikaj wielokrotnego podgrzewania warzyw , staraj się jeść wystarczająco dużo warzyw . Warzywa są przeżywają ocieplenie powtarzające razy będzie ulegać zmianie koloru , jak również utratę zawartości witamin w tych warzyw .
Aby nadal zachować witaminy w warzywach pozostają nienaruszone , należy zwrócić uwagę na sposób , który jest używany podczas gotowania warzyw .

Bardzo niefortunne jeśli warzyw , które powinny to być źródłem składników odżywczych zmarnowanych na próżno dla któregokolwiek z tych metod gotowania , lub nawet spowodować powstanie problemów zdrowotnych innych .

Disclaimer: We respect the intellectual property rights of others and you can find the original link to every image in this page by clicking the image through, which will take you to its original source. However, if you have ownership to any of the media shown in this page and would like us to take it down, please notify us here by mentioning the URL containing your image and we will take it down in maximum 48 hours upon receipt. You can check more on our DMCA policy here