To Jest Powód, Dla Którego Powinieneś Przestać Jeść Czerwone Mięso

Posted on

Czerwone mięso jest klasycznym podstawowym pożywieniem z Ameryki. Z przejazdu przez żywności fast food do restauracji stek że wyobraźnia, nie nie brakuje wołowiny bydła, trzody chlewnej, bydła młodszych i wielewięcej są dostępne do nabycia także konsumpcji.

Tak więc , jeśli jesteś jak burger sera są świetne z mięsa , które jest soczysty lub chcą kawałek steku tego grubego ? Istnieje wiele wyboru, aby być alternatywą zamiennik posiłków wykonanych z podstawowych mięsnychulubionych .

Tak, to jest coś, że potrzeby, aby zwrócić uwagę na miłośników mięsa czerwieni. Raportowanie z thelist.com, według Dr. Sarah Hull, eksperci serce w Yale Medicine, powinno Ci uniknąć mięso czerwony przetwarzane izminimalizować zużycie mięsa czerwony jako całość. Spożycie czerwonego mięsa w postaci przetworzonej wiąże się z szeregiem problemów zdrowotnych.

Czerwone Mięso Może Powodować Choroby Serca

Według dr Hull, konsumpcja mięsa czerwona jest również związany z chorobami serca , coś , że nie chcą być wysłuchane przez miłośników hot dogi. To smutne, prawda?

Oprócz porady medycznej Dr. Hull, niektóre badania nie znaleźli związku między zatrzaskując suwak kiełbasę i zwiększyć ryzyko wystąpienia problemów z sercem. Na przykład , badanie w Circulation: Heart Failure odkrył, żeczłowiek Szwecja , którzy jedzą mięso czerwony rafinowany ryzyko jest wysokie doświadczony niewydolność serca .

Oprócz że , badanie , które jest prowadzone w Klinice Cleveland odkryli, że ludzie, którzy jedzą mięso czerwone ma poziom produktu bocznej diety, która jest wysoka który nazywa TMAO w organizmie są one, co zostało corazzwiązanego z chorobą serca.

Wysoko nasycony tłuszcz

Masło, ser, lody i boczek. Co te wszystkie produkty mają ze sobą wspólnego? Poza Pyszne, wszystkie jedzenie jest bogaty będzie tłuszcz nasycony.

Biorąc pod uwagę, że ludzie są zaprogramowane , aby cieszyć się smakiemżywności bogatej w tłuszcze, według rozdziału w Wykrywanie tłuszczu, aromaty, tekstury i efekty post- trawienia , bardzo logiczne , że jedzenie jest zamiar czuć się tak źle . Jeśli tam są bardziej dobry niż burger sera boczek , kiedy jesteś głodny na końcu dnia pracy ?

Ale niestety , według ekspertów żywienia Rachel dobrze, tłuszcz nasycenie nie jest coś , że chce pan zużywają zbyt dużo , ponieważ może poprawić chorób serca. Ze względu na mięso czerwony zawierające tłuszcz nasyceniawysoko , ty na pewno chcesz uniknąć jeść go zbyt dużo.

Więc chociaż burger ser to może być coś, że czekamy na każdy dzień, ty może być lepiej zastąpić wołowiny bydło z indyka lub burger warzyw, aby być bardziejbezpieczna.

Disclaimer: We respect the intellectual property rights of others and you can find the original link to every image in this page by clicking the image through, which will take you to its original source. However, if you have ownership to any of the media shown in this page and would like us to take it down, please notify us here by mentioning the URL containing your image and we will take it down in maximum 48 hours upon receipt. You can check more on our DMCA policy here